5th Nov 2021 - 14th Nov 2021

Fri, 5th Nov 2021

- ONLINE

6:30 pm

6:30 pm - 9:00 pm Banyan Workspace Germaine Leece   Sonya Tsakalakis  

7:00 pm

7:00 pm - 8:00 pm ONLINE Germaine Leece   Sonya Tsakalakis  

Sat, 6th Nov 2021

9:30 am

9:30 am - 3:00 pm Walking Tour Philip Cracknell  

10:00 am

10:00 am - 11:30 am ONLINE Mona Kareem   Bora Chung   Anton Hur   Ta-wei Chi    Ari Larissa Heinrich  

11:30 am

11:30 am - 1:30 pm Walking Tour Lindsay Varty  

2:00 pm

2:00 pm - 3:00 pm ONLINE John Keane   Debasish Roy Chowdhury  

3:00 pm

3:00 pm - 5:30 pm ONLINE Tiffany Hambley  

5:00 pm

5:00 pm - 6:00 pm The Fine Wine Experience Wine Lounge at K11 Musea Jeannie Cho Lee  

7:00 pm

7:00 pm - 8:00 pm ONLINE Jonathan Kos-Read   Ken Smith  

Sun, 7th Nov 2021

8:00 am

8:00 am - 1:00 pm Walking Tour Philip Cracknell  

10:00 am

10:00 am - 11:00 am ONLINE K-Ming Chang   Pik-Shuen Fung  

11:30 am

11:30 am - 12:30 pm ONLINE Stephan Lee   Tamar Herman  

2:00 pm

2:00 pm - 4:30 pm senselessart Studio Rachel Smith  

4:00 pm

4:00 pm - 5:00 pm Goethe-Institut, Hong Kong | ONLINE Judith Schalansky   Julia Kuehn  

5:00 pm

5:00 pm - 8:00 pm The Peninsula Hotel Francesca Borri    Gianrico Carofiglio  

6:00 pm

6:00 pm - 7:00 pm ONLINE Emily Maguire   Alice Pung  

7:00 pm

7:00 pm - 10:00 pm Walking Tour Adam Francis  

8:30 pm

8:30 pm - 9:30 pm ONLINE Lyn Liao Butler   Jesse Sutanto  

Mon, 8th Nov 2021

7:00 pm

7:00 pm - 8:00 pm ONLINE Lucy Kellaway   Charmaine Chan  

8:30 pm

8:30 pm - 9:30 pm ONLINE Kate Lister   Sarah Chadwick   Dr Tanaya Narendra  

Tue, 9th Nov 2021

7:00 pm

7:00 pm - 8:00 pm ONLINE Alia AlShamsi   Jennifer Wong  

8:30 pm

8:30 pm - 9:30 pm ONLINE Bhanu Kapil   Collier Nogues  

Wed, 10th Nov 2021

7:00 pm

7:00 pm - 8:00 pm ONLINE Linda Jaivin   7:00 pm - 10:00 pm The Social Room

8:30 pm

8:30 pm - 9:30 pm ONLINE Amy Sommers   Paul French  

Thu, 11th Nov 2021

- Miller Theatre, Asia Society - Fringe Underground Theatre

7:00 pm

7:00 pm - 8:00 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Damon Galgut   Xiaolu Guo   Jo Lusby   7:00 pm - 8:00 pm Fringe Underground Theatre Hannah Bent  

7:30 pm

7:30 pm - 8:30 pm JC Studio Theatre, Fringe Larry Feign  

8:30 pm

8:30 pm - 9:30 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Horatio Clare   8:30 pm - 9:30 pm Fringe Underground Theatre Brian Lancaster  

9:00 pm

9:00 pm - 10:00 pm JC Studio Theatre, Fringe | ONLINE Sathnam Sanghera    Caryl Phillips   Ravi Mattu  

Fri, 12th Nov 2021

- JC Cube, Tai Kwun

6:30 pm

7:00 pm

7:00 pm - 8:00 pm JC Cube, Tai Kwun | ONLINE Henry Mance   Jill Robinson   7:00 pm - 8:00 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Evan Osnos   Keith Richburg   7:00 pm - 8:00 pm JC Studio Theatre, Fringe Adam Francis  

8:30 pm

8:30 pm - 9:30 pm JC Cube, Tai Kwun | ONLINE Amor Towles   8:30 pm - 9:30 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Amanda Strang   Charmaine Mok   Hetty McKinnon   8:30 pm - 10:00 pm Fringe Underground Theatre Niharika Aggarwal   8:30 pm - 9:30 pm JC Studio Theatre, Fringe Harry Harrison   Vivek Mahbubani  

Sat, 13th Nov 2021

- Miller Theatre, Asia Society

9:00 am

10:30 am

10:30 am - 11:30 am Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Orville Schell   Xiaolong Qiu   Emma Zhang  

11:00 am

11:00 am - 12:00 pm JC Studio Theatre, Fringe | ONLINE David Yoon   Daniel Elam   11:00 am - 12:00 pm Fringe Underground Theatre Minal Mahtani   Tracy Ho   Neelam Harjani   Shirley Adrain  

11:30 am

11:30 am - 1:30 pm Walking Tour Lindsay Varty  

12:00 pm

12:00 pm - 1:30 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Matt Ottley  

12:30 pm

12:30 pm - 1:30 pm JC Studio Theatre, Fringe | ONLINE Geoff Manaugh   Nicola Twilley   12:30 pm - 1:30 pm Fringe Underground Theatre Ophelia Tam   Jonathan .   Xanthe .   Hilary .  

2:00 pm

2:00 pm - 3:00 pm Miller Theatre, Asia Society Regina Larko    Cissy Radford   Emery Fung  

2:30 pm

2:30 pm - 3:30 pm Fringe Underground Theatre Chris Maden   Cameron Dueck   2:30 pm - 4:00 pm JC Studio Theatre, Fringe | ONLINE Kate Whitehead   Judith Blaine   Elisabeth Wong   Gira Patel  

3:30 pm

3:30 pm - 4:30 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Naomi Shragai   Ravi Mattu  

4:00 pm

4:00 pm - 5:00 pm Fringe Underground Theatre Heather Diamond   Arthur van Langenberg  

4:30 pm

4:30 pm - 6:00 pm JC Studio Theatre, Fringe Larry Feign   Jordan Rivet   Chris Maden  

5:00 pm

5:00 pm - 6:00 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Bill Mitchell   Rachel Ho   Hannah Reidy  

5:30 pm

5:30 pm - 6:30 pm Fringe Underground Theatre Alice Yuen Shan Chan   Virginia Ng   Yat Hong Lee  

7:00 pm

7:00 pm - 8:00 pm JC Studio Theatre, Fringe Aggie Lam   7:00 pm - 8:00 pm JC Cube, Tai Kwun | ONLINE Paula Hawkins   Lee Williamson   7:00 pm - 8:00 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Kit Fan   Naoise Dolan   Patrick Holland  

7:30 pm

7:30 pm - 8:30 pm Fringe Underground Theatre Char Kwok   Ka Ying Chow  

8:30 pm

8:30 pm - 9:30 pm JC Cube, Tai Kwun | ONLINE Adam Grant   Qiufan Chen   Kai-Fu Lee   8:30 pm - 9:30 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Gianrico Carofiglio   8:30 pm - 9:30 pm JC Studio Theatre, Fringe James Griffiths  

9:00 pm

9:00 pm - 10:00 pm Fringe Underground Theatre Wood Chu   Derx Lai  

Sun, 14th Nov 2021

8:30 am

10:30 am

10:30 am - 11:30 am JC Studio Theatre, Fringe Michael O'Sullivan   Collier Nogues   Karen Cheung   Florence Ng  

11:00 am

11:00 am - 12:30 pm Fringe Underground Theatre Chris Maden  

12:00 pm

12:00 pm - 1:00 pm JC Studio Theatre, Fringe Chi Man Kwong   Tony Banham  

1:30 pm

1:30 pm - 3:00 pm Fringe Underground Theatre Jordan Rivet  

2:00 pm

3:30 pm

3:30 pm - 4:30 pm JC Studio Theatre, Fringe | ONLINE Francesca Borri    3:30 pm - 5:00 pm Fringe Underground Theatre Larry Feign  

5:00 pm

5:00 pm - 6:00 pm JC Studio Theatre, Fringe | ONLINE Kiran Millwood Hargrave   Tom de Freston  

6:00 pm

6:00 pm - 7:30 pm Fringe Underground Theatre Brian Lancaster  

7:00 pm

7:00 pm - 8:30 pm JC Studio Theatre, Fringe | ONLINE Will Harris   Mary Jean Chan   Mona Kareem   Alia AlShamsi   Jason Lee   Antony Huen   Tim Tim Cheng