5th Nov 2020 to 15th Nov 2020

Festival Passes are still available! Get yours here today to gain access to all of our online events.

Online events will be available for viewing until 30th November, so please enjoy all our inspiring talks at your leisure.

3 FOR 2 PROMOTION:
If you would like to purchase a ticket to an online event that has already ended, please send the session(s) you would like to attend to info@festival.org.hk. We will then send you an invoice and passwords to access the respective events.

To view our brochure, click here.

Wednesday, 14th October 2020

7:00 pm

7:00 pm - 8:00 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Jancis Robinson   Robert Macfarlane   William Boyd   Imtiaz Dharker   John Wood  

Thursday, 5th November 2020

6:00 pm

6:00 pm - 7:00 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Benjamin Law   Ray Yeung   Sophia Shek  

7:30 pm

7:30 pm - 8:30 pm ONLINE Andrew Scott   Lynda Gratton   Linda Yueh  

9:00 pm

Friday, 6th November 2020

8:00 pm

8:00 pm - 9:00 pm JC Cube, Tai Kwun | ONLINE David Frum  

9:30 pm

9:30 pm - 10:30 pm JC Cube, Tai Kwun | ONLINE Derek Sandhaus   Fuchsia Dunlop    Jen Lin Liu  

Saturday, 7th November 2020

10:00 am

10:00 am - 11:00 am ONLINE Si'an Chen   Yiwei Xue   Linda Jaivin  

11:30 am

11:30 am - 12:30 pm ONLINE Xiaowei R. Wang   Shazeda Ahmed  

1:00 pm

1:00 pm - 2:00 pm ONLINE Zuraidah Ibrahim   Jeffie Lam   Keith Richburg  

2:30 pm

4:00 pm

4:00 pm - 5:00 pm ONLINE Rebecca Wragg Sykes   Adam Hart   Sarah Lazarus  

6:00 pm

6:00 pm - 7:00 pm JC Cube, Tai Kwun | ONLINE Sebastian Barry   Emily Ridge  

7:30 pm

7:30 pm - 8:30 pm JC Cube, Tai Kwun | ONLINE Sarah Crossan   Marcy Dermansky   Charmaine Mok  

8:00 pm

8:00 pm - 10:00 pm Art and Culture Outreach Bookstore

9:00 pm

9:00 pm - 10:00 pm JC Cube, Tai Kwun | ONLINE Bob Davis   Lingling Wei   Keith Richburg  

Sunday, 8th November 2020

10:00 am

11:30 am

11:30 am - 12:30 pm ONLINE David Vann   Fionnuala McHugh  

1:00 pm

1:00 pm - 2:00 pm ONLINE Sok Fong Ho   Yueran Zhang   Emma Zhang  

2:30 pm

2:30 pm - 3:30 pm ONLINE Hannah Lucinda Smith   Ravi Mattu  

4:00 pm

4:00 pm - 5:00 pm ONLINE Romesh Gunesekera   Nury Vittachi  

5:30 pm

5:30 pm - 6:30 pm ONLINE Christina Lamb   Bee Rowlatt  

7:00 pm

7:00 pm - 8:00 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Elizabeth Sinn   Robert Bickers  

8:30 pm

8:30 pm - 9:30 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Jhumpa Lahiri   Yan Ge  

Monday, 9th November 2020

1:00 pm

7:00 pm

7:00 pm - 8:15 pm Miller Theatre, Asia Society Weijian Shan   7:00 pm - 8:00 pm ONLINE Adam Brookes   Mara Hvistendahl  

8:30 pm

8:30 pm - 9:30 pm ONLINE Suah Bae   Frances Cha   Kelly Falconer  

Tuesday, 10th November 2020

1:00 pm

1:00 pm - 2:00 pm ONLINE Marie Lu   Daniel Elam  

7:30 pm

7:30 pm - 8:30 pm ONLINE Yan Ge   Jeremy Tiang   Natascha Bruce   Dorothy Tse 謝曉虹  

9:00 pm

Wednesday, 11th November 2020

1:00 pm

1:00 pm - 2:00 pm ONLINE An Yu   Karoline Kan   Alison Friedman  

7:00 pm

7:00 pm - 8:00 pm ONLINE Howard Jacobson   Anya Adair  

7:30 pm

8:30 pm

8:30 pm - 9:30 pm ONLINE Colum McCann   Frederick Studemann  

Thursday, 12th November 2020

1:00 pm

1:00 pm - 2:00 pm ONLINE An Yu   Yee Wa Lau 劉綺華   Ran Xu  

6:00 pm

6:00 pm - 7:00 pm ONLINE Intan Paramaditha   Patrick Holland   Marco Mancassola  

7:30 pm

7:30 pm - 8:30 pm ONLINE Paul French   James Carter   Tina Kanagaratnam  

9:00 pm

9:00 pm - 10:00 pm ONLINE Ananth Krishnan   Pallavi Aiyar   Kaiser Kuo   Jeremy Goldkorn  

Friday, 13th November 2020

5:30 pm

5:30 pm - 6:30 pm ONLINE Thant Myint-U   Ian Holliday  

6:30 pm

6:30 pm - 8:00 pm Fringe Club

7:00 pm

7:00 pm - 8:00 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Sophia Shek   Nora Lam   Sonia Wong   Sylvia Martin  

8:00 pm

8:30 pm

9:00 pm

9:00 pm - 10:00 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Jonathan Kaufman   Ben Judah  

Saturday, 14th November 2020

10:00 am

10:00 am - 11:00 am Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Shannon Lee   Ken Smith   10:00 am - 11:00 am ONLINE Jeffrey Wasserstrom   Amy Stanley   Mike Chinoy   10:00 am - 11:30 am JC Cube, Tai Kwun Keith Richburg   Lisa Leung   Lois Orekoya   Ann Marie (Harmony) Ilunga   Jeffrey Andrews   10:00 am - 11:30 am ONLINE Barbara Demick  

11:30 am

11:30 am - 12:30 pm Miller Theatre, Asia Society | ONLINE Kevin Kwan   Lee Williamson  

12:00 pm

12:00 pm - 1:00 pm JC Cube, Tai Kwun Ho-kei Chan   Yee Wa Lau 劉綺華  

1:00 pm

1:00 pm - 2:00 pm F Hall, Tai Kwun Cameron Dueck   Chris Maden  

2:00 pm

2:00 pm - 3:30 pm JC Cube, Tai Kwun Lai Chu Hon   Dorothy Tse 謝曉虹   Yi Wong    Tammy Lai-Ming Ho   Ching Hang Cheng 鄭政恆  

4:00 pm

4:00 pm - 5:00 pm JC Cube, Tai Kwun Charmaine Chan   Kai-Yin Lo   4:00 pm - 5:00 pm F Hall, Tai Kwun | ONLINE Barbara Yelin   Thomas von Steinaecker   Anjuli Gunaratne  

6:00 pm

6:00 pm - 7:00 pm JC Cube, Tai Kwun | ONLINE Rory Sutherland   Adrian Warr   6:00 pm - 7:00 pm F Hall, Tai Kwun Les Bird   Annemarie Evans  

7:30 pm

7:30 pm - 8:30 pm JC Cube, Tai Kwun | ONLINE John Carroll   Julia Lovell   Rana Mitter  

8:30 pm

8:30 pm - 10:00 pm F Hall, Tai Kwun | ONLINE Sophy Roberts   Jazmina Barrera   Cameron Dueck   Ben Judah   Patrick Holland  

9:00 pm

9:00 pm - 10:00 pm JC Cube, Tai Kwun | ONLINE Carlo Rovelli   Kate Whitehead  

Sunday, 15th November 2020

9:00 am

9:00 am - 10:00 am ONLINE Jazmina Barrera   Daniel Elam  

10:00 am

10:30 am

10:30 am - 11:30 am F Hall, Tai Kwun | ONLINE Nancy Jooyoun Kim   Quế Mai Nguyễn Phan   C Pam Zhang   許素細 Xu Xi   10:30 am - 12:00 pm JC Cube, Tai Kwun Elizabeth Sinn   John Carroll   Christopher Munn   Julia Kuehn   May Holdsworth  

12:00 pm

12:30 pm

12:30 pm - 2:00 pm JC Cube, Tai Kwun Kaitlin Chan   Tiffany Huang   Jo Lusby  

1:30 pm

1:30 pm - 2:30 pm F Hall, Tai Kwun | ONLINE CJ Parsons   Kate Whitehead  

2:00 pm

2:00 pm - 3:00 pm ONLINE Koonchung Chan   Nim-Yan Wong  

3:00 pm

3:00 pm - 4:00 pm JC Cube, Tai Kwun Nury Vittachi  

4:00 pm

4:00 pm - 5:00 pm ONLINE Kotomi Li   Grace En-Yi Ting  

4:30 pm

4:30 pm - 5:30 pm JC Cube, Tai Kwun | ONLINE Ann Cleeves   Jessica Valdez  

7:00 pm

7:00 pm - 8:30 pm JC Cube, Tai Kwun | ONLINE Marilyn Chin   Akin Jeje   Tim Tim Cheng   Srikanth "Chicu" Reddy   Mary Jean Chan   Tammy Lai-Ming Ho   Quế Mai Nguyễn Phan   Marco Yan   Collier Nogues   Jason Lee   Noreen Mir